6 mājaslapas dizaina un izstrādes procesa fāzes

Mājaslapas dizaina un izstrādes process

Mājaslapas izstrādes procesā ir vairāki soļi – no sākotnējās informācijas apkopošanas līdz mājaslapas izveidei un uzturēšanai, lai mājaslapa nenoveco un paliek aktuāla.

Precīzs process vienmēr būs nedaudz atšķirīgs, tas ir atkarīgs no izstrādātāja, bet pamati ir vienādi:

  •  Informācijas apkopošana
  •  Plānošana
  •  Dizains
  •  Izstrāde
  •  Testēšana un publicēšana
  •  Uzturēšana

   
Pirmā fāze: Informācijas apkopošana

Pirmais solis, lai izveidotu veiksmīgu mājaslapu, ir informācijas apkopošana. Ir daudz lietu, kuras ir jāņēm vērā, kad tiek veidoti Jūsu mājalapas izskats un koncepts.

Šis pirmais solis faktiski ir pats svarīgākais, jo tas ietver izpratni par uzņēmumu, kuram mājaslapa tiek veidota. Tas ietver labu izpratni par Jums – kādi ir biznesa mērķi un kā var tikt izmantots internets, lai tos sasniegtu.

Ir svarīgi, lai Jūsu lapas izstrādātājs sāktu ar pamatjautājumu uzdošanu, kas palīdzētu saprast Jūsu biznesu un Jūsu vajadzības attiecībā uz mājas lapu.

Dažas lietas, kas jāņēm vērā:

Uzdevums

Kāds ir mājas lapas uzdevums? Vai Jūs vēlaties sniegt informāciju, veicināt pakalpojumu, pārdot preci…?

Mērķi

Ko Jūs gribat paveikt, izveidojot šo lapu? Divi no izplatītākajiem mērķiem ir pelnīt naudu vai dalīties ar informāciju.

Mērķauditorija

Vai pastāv noteikta cilvēku grupa, kas palīdzēs Jums sasniegt savus mērķus? Ir noderīgi iztēloties "ideālu" cilvēku, kuru Jūs gribētu redzēt kā savas mājaslapas apmeklētāju.
Jāņem vērā viņa vecumu, dzimumu vai intereses – tas vēlāk palīdzēs noteikt labāko dizaina stilu Jūsu lapai.

Saturs

Kāda veida informāciju mērķauditorija meklēs Jūsu mājas lapā? Vai viņi meklēs noteiktu informāciju, konkrētu preci vai pakalpojumu, tiešsaistes pasūtīšanu…?

Otrā fāze: Plānošana

Izmantojot informāciju, kas tika iegūta pirmajā fāzē, ir pienācis laiks izveidot mājas lapas plānu. Šajā solī tiek izstrādāta mājas lapas karte.

Mājas lapas karte ir saraksts ar visām galvenajām tēmām, kā arī apakštēmām, ja tādas pastāv. Tas kalpo kā ceļvedis mājas lapas saturam, un ir svarīgs, lai attīstītu konsekventu un viegli saprotamu navigācijas sistēmu. Veidojot mājaslapu, ir jādomā par gala lietotāju jeb Jūsu klientu. Tie tomēr ir cilvēki, kuri interesēsies par Jūsu pakalpojumu vai iegādāsies Jūsu preci. Labs lietotāja interfeiss ir pamats, lai mājas lapā būtu viegli orientēties.

Plānošanas posmā Jūsu mājas lapas izstrādātājs Jums palīdzēs izlemt, kādas tehnoloģijas izmantot. Tādu elementu izmantošana, kā CMS (content management system, satura vadības sistēma), piemēram, Joomla, vai būs nepieciešamas kādas kontaktformas, utt. – tiek apspriesta, plānojot mājas lapu.

Trešā fāze: Dizains

Vadoties pēc līdz šim apkopotās informācijas, ir pienācis laiks noteikt mājas lapas vizuālo izskatu.

Mērķauditorija ir viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā. Ja mājas lapa tiek veidota, piemēram, tīņiem, tā izskatīsies pavisam savādāk nekā lapa, kura tiek veidota finanšu iestādei. Kā daļu no dizaina fāzes, ir svarīgi arī iekļaut tādus elementus, kā uzņēmuma logo vai krāsas, lai stiprinātu sava uzņēmuma identitāti mājas lapā.

Jūsu dizaineris izveidos vienu vai vairākus dizaina prototipus mājaslapai. Tas parasti ir attēls ar galējo dizaina izskatu. Bieži vien Jums var tikt nosūtīts e-pasts ar mājas lapas maketu, bet daži izstrādātāji, kā Area IT, dara pat vairāk – piedāvā Jums iespēju apskatīt lapas izveides procesu.

Jūsu mājas lapas izstrādātājam būtu Jums jāļauj apskatīt Jūsu projektu izstrādes un attīstības posmos. Tas dod Jums iespēju izteikt savu viedokli par to, kas Jums patīk un nepatīk lapas dizainā.

Ceturtā fāze: Izstrāde

Izstrādes fāze ir posms, kad pati mājas lapa jau tiek veidota. Šajā posmā izstrādātājs izmantos visus atsevišķos dizaina elementus un apvienos tos, izveidojot reālu, funkcionālu mājaslapu.

Šajā laikā izstrādātājam jāļauj Jums apskatīt mājas lapu izstrādes progresā, lai Jūs varētu ieteikt kādas papildus izmaiņas vai labojumus, ja tādi ir nepieciešami.

Piektā fāze: Testēšana un Publicēšana

Šajā posmā Jūsu mājas lapas izstrādātājs strādās pie gala detaļām un mājaslapa tiek testēta. Tiek pārbaudītas tādas lietas, kā pilnīga formu un citu skriptu funkcionalitāte, kā arī tiek veikts, lai mājaslapu būtu iespējams korekti apskatīt visās populārākajās pārlūkprogrammās.

Sestā fāze: Uzturēšana

Jūsu mājas lapas attīstība nebūt nav galā. Labs veids, kā piesaistīt atkārtotus apmeklētājus – regulāri piedāvāt jaunu saturu vai preces. Lielākā daļa web-izstrādātāju piekritīs ar Jums sadarboties vai atjaunināt mājas lapas informāciju arī tālāk. Area IT piedāvā uzturēšanas paketes jeb hostingu par izdevīgām cenām.

Ja Jūs gribētu atjaunināt savas mājas lapas saturu patstāvīgi, tad to var darīt ar CMS (satura vadības sistēmu), ja mājas lapa ir veidota, piemēram, ar WordPress vai Joomla. To būtu jālemj plānošanas fāzes laikā.

Ja mājas lapa tiek veidota ar CMS, tas dod Jums iespēju rediģēt saturu patstāvīgi. Jums tiek dota pieeja administrācijas daļai, kur Jūs varat izmantot tiešsaistes teksta redaktoru (līdzīgs Microsoft Word mini vesijai). Jūs varēsies rediģēt esošo saturu un pievienot jaunas lapas un saturu patstāvīgi.

Vai atjaunot savu mājas lapu patstāvīgi, ir atkarīgs tieši no Jums. Daži cilvēki dod priekšroku tam, lai viņi varētu visu kontrolēt un vēlās veikt atjauninājumus savā lapā tajā brīdī, kad izlemj to darīt. Citi izvēlās pilnībā nodot citiem darbus ar savu mājas lapu, jo viņiem ir pietiekoši daudz citu, svarīgāku darbu, kuriem ir nepieciešams veltīt uzmanību.

Citi uzturēšanas veida uzdevumi ir regulāras mājas lapas rezerves kopijas, CMS atjauninājumi, papildus spraudņu uzstādīšana u.c.